Zrození Slunce
Před 5 miliardami let
došlo v temném rameni Mléčné dráhy k malé poruše, která spustila řetězec
událostí, jenž vedl ke vzniku nové hvězdy - našeho Slunce.
Zářící kráska zrozená z hlubin temného mraku prachu - Slunce. Tvoří většinu sluneční soustavy. Ohnivá koule vážící 2,2 bilionu tun reprezentuje 98,86 % celkové hmotnosti sluneční soustavy. Planety a jiné satelity jsou jen nicotnými pozůstatky jejího vzniku. Slunce je nejzářivějším objektem na nebi. Slunce svou energií zásobuje prostor vesmíru o průměru zhruba 15-20 miliard kilometrů.
Zrození
Je tomu zhruba 4,5 miliardy let, co v našem koutě vesmíru, jak by řekli astronomové "vypustila duši" jedna hvězda v posledním stádiu svého života. Explodovala jako supernova a do okolního prostoru vymrštila své vnější vrstvy. Tato exploze narušila citlivou rovnováhu obrovského mračna prachu a plynu, které do té doby nedotčeno viselo v mezihvězdném prostoru. V tomto okamžiku se toto mračno začalo hroutit do sebe.
Tomuto mračnu se říká "sluneční mlhovina" a trvalo mu dalších 400 milionů let, než zcela zkolabovalo. Jeho materiál se postupně pod vlivem rostoucí gravitace stále více a více stlačoval. Teplota a tlak se v jeho středu dramaticky zvyšovaly, až došlo k obrovské explozi jaderných reakcí ke zrození Slunce.
Co je to hvězda?
Hvězdy mají různé tvary, velikosti a barvy. Naše Slunce je například malá stabilní hvězda. V podstatě se jedná o masivní tělesa složená z horkého plynu. Jsou to jedny z nejvíce fascinujících objektů ve vesmíru. Hvězdy vytvářejí svou energii prostřednictvím jaderných reakcí, díky kterým také tak jasně září. Podmínky za nichž hvězdy vznikají a množství materiálu, který je vytvořil, předurčují jejich velikost, barvu, chování a také jejich konečný osud.
Život hvězd
Ke zrodu hvězdy dochází ve chvíli, kdy kolabující mračno mezihvězdné hmoty, což je materiál, který vyplňuje prostor mezi hvězdami, dosáhne "kritické hmotnosti". V tu chvíli dojde tlakem materiálu, který se soustřeďuje do středu kolabujícího mračna, k takovému zvýšení teploty, že nastane zažehnutí jaderné reakce. Hvězdy hlavní posloupnosti (tj. spalující svůj primární zdroj paliva), např. naše Slunce, jsou tvořeny téměř výhradně plynným vodíkem, který přeměňují ve fúzních reakcích na helium.
Tyto reakce probíhají při teplotách mnoha milionů stupňů celsia a dochází při nich k uvolňování obrovského množství energie. Energie, která je skrytá ve Slunci, by byla dostatečná k jeho roztrhání a rozprášení jeho složek po celém vesmíru. K tomu skutečně dochází u supertěžkých hvězd. Běžně však takovéto neřízené explozi brání gravitační působení materiálu, který obklopuje jádro hvězdy. Dostředná gravitační síla působí proti síle opačného směru. Ohromná část vnější hmoty zde tak hraje roli jakéhosi ochranného obalu.
Živé a žhnoucí
Po 5 miliardách let vstupuje dnes Slunce do "středního věku". Je asi v polovině hlavní posloupnosti, tj. oblasti stabilní části života hvězdy. Každou sekundu Slunce přemění více než 4 miliony tun hmoty v čistou energii, přičemž zaplavuje sluneční soustavu neutriny (malými, rychle se pohybujícími subatomárními částicemi) a zářením obsahující i viditelné světlo. Jako hvězda hlavní posloupnosti stráví Slunce celkově asi 10 miliard let.
Hvězdné porodnice
Prvotní směs vodíku, helia a složitějších prvků visící bezprizorně v mezihvězdném prostoru, vznikla v minulých generacích hvězd. Při jejich zániku došlo k vyvrhnutí jejich hmoty do okolního vesmíru. Po ochlazení a kondenzaci vytvořily vyvržené plyny protostelární mlhoviny. Ty mohou napříč měřit i stovky světelných let. Jsou neviditelné, kromě případů, kdy jsou osvětleny ze zadu, jako např. slavná mlhovina Koňská hlava v souhvězdí Orionu.
Takováto mračna nejsou nikdy zcela homogenní a vždy obsahují kapsy s vyšší hustotou. Pokud dojde k narušení jejich křehké rovnováhy, např. průletem tělesa s intenzivním gravitačním působením, blízkou supernovou nebo jakoukoli jinou "nerovností" na jejich cestě vesmírem, mohou se tyto kapsy začít hroutit a spustit tak zrození nové hvězdy.
Poruchy většího měřítka vytvoří tzv. "hustotní vlny", které se šíří celou mlhovinou a spouštějí řetězec zrodů mnoha hvězd. Tyto hvězdy jsou potom často tvořeny na trajektoriích, které označují průchod vlny. Pokud astronomové popisují tyto "jesle pro hvězdy", používají raději termín "hvězdná porodnic" než "protostelární mlhovina".
Cesta ke stabilitě
Rychlost s jakou začne hvězda zářit, závisí na hmotnosti materiálu v kolabující globuli plynů. Některé rádoby hvězdy jsou tak obrovské, že ve svém jádru trpí masivní neřízenou jadernou reakcí a vybuchnou ještě dříve, než se stihnou vůbec stabilizovat. Menší "obří" hvězdě trvá asi 20 000 let, než se rozhoří. Hvězdám s nižší hmotností, jako je např. Slunce, to trvá o mnoho déle - až miliony let.
Nová sluneční soustava
Při studiu složení sluneční soustavy usoudili astronomové, že sluneční mlhovina, z níž bylo Slunce stvořeno, byla téměř celá vytvořena z vodíku a hélia. Nacházelo se v ní i malé množství jiných prvků, např. uhlík, dusík, kyslík a kovy. Právě tyto minoritně zastoupené prvky sehrály klíčovou roli při tvorbě různorodých světů sluneční soustavy a také v naší vlastní existenci.
Ale ještě předtím než se Slunce probudilo k životu, došlo ve sluneční mlhovině k pozoruhodným věcem. Spolu s tím, jak se mračno začalo vlivem gravitačních sil smršťovat, začalo se také otáčet. Mlhovina vytvořila placatý disk rotující kolem svého srdce, rostoucí koule horkých plynů. Větší částice prachu se v disku začaly srážet a shlukovat dohromady. Tyto shluky nečistot k sobě přitahovaly ještě více materiálu, až byly nakonec tak veliké, že je jejich rostoucí gravitační působní přivedlo do ještě drsnějších sfér. Tyto protoplanety, nazývané planetesimály, totiž potom svou gravitací vyčistily okolní prostor. Doslova spolykaly zbloudilé částice a menší protoplanety. Po vytvoření těchto prvotních planet byla již scéna připravena na příchod té nejzářivější hvězdy.