Posel bohů
Merkur, nejvnitřnější a nejmenší planeta sluneční soustavy,
oblétne v rychlosti Slunce přibližně každé tři měsíce. Je nejrychlejší ze všech
planet. Na obloze jej lze zahlédnout jen párkrát za rok, vždy velmi nízko za
šera při svítání nebo za soumraku.
Nejlepší doba pro pozorování Merkuru je v období, kdy je co nejblíže své největší úhlové vzdálenosti od Slunce, tj. největší elongace. Protože jeho oběžná dráha je velmi eliptická (vzdálenost Merkuru od Slunce se pohybuje v rozmezí 70 až 46 milionů km) může se jeho odchylka od Slunce pohybovat mezi 28 a 18 stupni v závislosti na tom, ve kterém místě své oběžné dráhy se právě nachází. Jeho viditelnost je navíc ovlivněna jeho výškou nad obzorem, která se pro různé elongace liší.
Každoročně je nejlepší doba pro pozorování Merkuru z oblastí středních šířek severní polokoule na večerní obloze (při východní elongaci) v březnu a dubnu, a na ranní obloze (při západní elongaci) v září a říjnu. Pro jižní polokouli platí toto pravidlo obráceně.
Abyste jej rozpoznali při soumraku nebo svítání, budete potřebovat binokulár - hledejte objekt připomínající jasnou narůžovělou hvězdu. Pokud máte dobrý výhled, čistý obzor a víte, kam se podívat, lze Merkur dobře sledovat již týden před a týden po jeho největší elongaci.
Malý dalekohled vám ukáže, že v době největší elongace je Merkur osvětlen jen napůl. Objevit však můžete i více. Pomocí dalekohledů s průměrem objektivu 100 mm a větší můžete zpozorovat neurčité tmavé a světlé skvrny, které odpovídají tmavým nížinám a světlým kráterům.
Mýty a legendy
Merkur byl okřídleným poslem římské mytologie a je tak příhodnou personifikací pro nejrychleji se pohybující planetu sluneční soustavy. Merkur má svůj protějšek také v řecké mytologii. Hermes je znázorňován v okřídleném klobouku s širokým okrajem, s okřídlenými sandály a v ruce nese hůl obtočenou hady, tzv. Caduceus. Merkur byl bohem obchodu. Anglické slovo "merchandise" pochází ze stejných kořenů (znamená zboží).