Dvojitý východ Slunce
Kombinace krátkého roku a dlouhého dne vede na Merkuru k neobvyklému způsobu střídání dne a noci. Na většině míst jeho povrchu vychází Slunce pouze každé dva roky a to ve chvíli, kdy se potká oběh planety kolem Slunce s rotací kolem její osy.
Normálně se Slunce pohybuje po obloze velmi pomalu ve směru od východu k západu - vliv pomalé rotace Merkuru je ještě umocňován změnou polohy Merkuru vůči Slunci. Jelikož má oběžná dráha Merkuru tvar elipsy. zrychluje se jeho pohyb s tím, jak se přibližuje ke Slunci. V určité chvíli může vyšší rychlost pohybu okolo Slunce překonat vliv Merkurovy rotace a Slunce se začne na obloze pohybovat zpět. V takových chvílích zažívají některé části Merkurova povrchu východ či západ Slunce dvakrát.
Teplotní změny
Jak vznikly prapodivné stěny Rupes a praskliny, které křižují povrch Merkuru? Experti se domnívají, že byly vytvořeny geologickými poruchami.
Existuje představa, že jádro planety v raném stádiu vývoje Merkuru expandovalo. Při jeho roztažení došlo k popraskání kůry Merkuru do podoby samostatných bloků. Jakmile se potom jádro začalo ochlazovat a smršťovat, kůra se začala smršťovat s ním a začala se vrásnit. Protože se však jednotlivé bloky Merkurovy kůry nedokázaly jednoduše složit tak aby pokryly nyní zmenšený povrch planety, byly některé z nich vytlačeny nad své okolí. K tomuto zřejmě došlo až po nějaké době po období nejintenzivnější tvorby kráterů, protože na mnoha místech krátery navazují neporušené na obou stranách příkrých skalních stěn a dalších útvarů.
Přechody Merkuru
Přechodem Merkuru přes Slunce se označuje událost, při níž Merkur projde mezi Sluncem a Zemí. Během přechodu je Merkur ze Země vidět jako malá černá tečka pohybující se po slunečním kotouči z jedné strany na druhou. Přechody Merkuru jsou vzácné, jelikož jeho oběžná dráha je od té Zemské odkloněna o sedm stupňů a tudíž je velmi málo pravděpodobné, že se Země, Merkur a Slunce takto vhodně seřadí. Vhodné pozice zaujímají tato nebeská tělesa pouze v květnu a listopadu. Níže jsou uvedeny nejbližší přechody Merkuru a jejich délky.
11. listopad 2019 - 5h 29min
13. listopad 2032 - 4h 26min
7. listopad 2039 - 2h 57min
7. květen 2049 - 6h 41min
9. listopad 2052 - 5h 13min